Yabancılar İçin Türkçe


adult-top

Her biri ülkemize farklı amaçlarla gelen ve ana dilimizi öğrenmek isteyen dostlarımıza Türkçemizi öğretiyoruz. Sınıf dersleri, özel ders ve konuşma kulübü seçenekleriyle sizleri akademiNY’ye bekliyoruz!

Genel Türkçe Kursları

Başlangıç Düzeyi – A1

Bu düzeyde öğrencilerimiz, temel ihtiyaçlarıyla ilgili basit cümleler kurabilir, kendilerini ve ailelerini tanıtabilirler. Şimdiki/geniş, yakın geçmiş ve yakın gelecek zamanda konuşabilir, yazabilir ve konuşulanları anlayabilirler.

Üst Başlangıç Düzeyi – A2

Öğrencilerimiz bu düzeyde pratik kullanıma yönelik bilgilerini geliştirir, gündelik konularla ilgili temel düzeyde karşılıklı konuşmalara katılabilir ve sık kullanılan deyimleri anlayacak konuma erişirler.

Orta Düzey – B1

Bu düzey, öğrencilerimizin, Türkçenin yapısal özelliklerini, dil kullanımına dair karmaşık yapı ve ayrıntıları anlayabilirler. İlgilendikleri konulara dair görüşlerini ifade edebilir ve karşılıklı konuşmalarda etkin yer alabilirler. Deneyimlerini ve düşüncelerini tutarlı bir biçimde yazılı olarak da ortaya koyabilirler.
Üst Orta Düzey – B2

Öğrencilerimiz bu düzeyde Türkçe dilbilgisine dair daha karmaşık yapıları rahatlıkla çözümleyebilir ve irdeledikleri metinlerdeki somut ve soyut içerikleri algılayabilirler. Güncel konularda, okudukları kitaplar ve izledikleri filmler hakkında da görüş belirtebilecek düzeye gelirler; kolay ve anlaşılır dilde yazılmış makaleleri anlayabilirler.

İleri Düzey – C1

Bu düzeye erişen öğrencilerimiz, kendilerini her konuda anadil konuşucularına yakın bir biçimde ifade edebilirler. Mesleki ve akademik terminolojiyi rahatlıkla anlama ve söz konusu alanlarda akıcı biçimde ifade yeteneğine kavuşurlar. Dört dil yetisinde de (duyduğunu anlama, okuduğunu anlama, sözlü üretim, yazılı üretim) gözle görülür bir gelişim gösterirler.

Üst İleri Düzey – C2

Öğrencilerimizin bu düzeyde okudukları ve duydukları tüm ifadeleri zorluk çekmeden kavrayabilir, her türlü metin okuma yapabilir, neredeyse bir anadil konuşucusu gibi kendini ifade edebilir ve tüm dilbilgisi kalıplarına hâkim olduklarından, geniş kapsamlı yazılı üretimde bulunabilirler.

Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde (OBM) yer alan dil düzeyi tanımlarına erişmek için lütfen tıklayınız.